Staff

Headmistress and Senior Management Team

Mrs Christina Foord BA (Birmingham) MPhil (Birmingham) PGCE (Birmingham) | Headmistress

EMAIL

Mr John Coles BA (Swansea) PGCE (East Anglia) MEd (Buckingham) | Deputy Head Academic

EMAIL

Miss Helen Davies MA (Oxon) MBA (London) | Bursar and Clerk to the Governors

EMAIL

Miss Tania King MA (Cantab) PGCE (Oxon) | Deputy Head Pastoral

EMAIL

Senior School Staff

Mr Stephen Baird BSc (Edinburgh) PGCE (Brunel) | Head of Geography

EMAIL

Mrs Alexandra Barker BSc (Bath) PGCE (Kingston) | Mathematics

EMAIL

Mrs Helen Boczkowski BSc with QTS (Bath) | Head of Food & Nutrition

EMAIL

Mr Edward Braun BEng (Birmingham) PGCE (Roehampton) | Head of Design and Technology | Examinations Officer

EMAIL

Mr Tony Breslin BA (Sussex) IPGCE (Buckingham) | Acting Head of History | Beacon Coordinator

EMAIL

Miss Susan Buchan MEng (Cantab) PGCE (Oxon) | Physics | D of E (Silver) Coordinator

EMAIL

Mrs Eleanor Bucknall MA (St Andrews) PGCE (Cumbria) | Head of History

EMAIL

Mrs Liz Burton BA (Birmingham) PGCE (Birmingham) | Mathematics

EMAIL

Mrs Jessica Callanan BA (Leeds) | History

EMAIL

Dr Victoria Campbell BA (Oxon) DPhil (Oxon) | Head of Drama | Oxbridge Coordinator

EMAIL

Mrs Susan Clarke MA (Cantab) DipLib (North London) | Senior School Librarian

EMAIL

Miss Megan Cowx BSc (Cardiff Metropolitan) | Physical Education

EMAIL

Mrs Laura Crooks Learning Support

EMAIL

Mrs Serafina Culhane BA (Washington) PGCE (Goldsmiths) | Head of IT Curriculum | English | School Magazine Editor

EMAIL

Mrs Karen Dabill BSc (Bangor) PGCE (Surrey) | Head of Mathematics

EMAIL

Mrs Claire Don MA (Oxon) PGCE (Roehampton) | Mathematics

EMAIL

Mrs Fiona Durrant BSc (Witwatersrand) HE (UNISA) QTS (Goldsmith) | Biology

EMAIL

Mrs Victoria Dvali BA (Leeds) PGCE (Nottingham) | English

EMAIL

Mrs Teresa Dyer BA (Swansea) PGCE (Institute of Education) | Senior Teacher | Head of Modern Foreign Languages | French

EMAIL

Mrs Lana Eagers BSc (Durham) PGCE (Cambridge) MEd (Cambridge) | Chemistry | Assistant Head of Sixth Form

EMAIL

Mrs Sara Elmes BA (Kings) PGCE (Cardiff) | Religious Studies | Head of PSHE

EMAIL

Mrs Danielle Fellowes-Freeman BA (Greenwich) PGCE (Greenwich) | Head of Curriculum Physical Education

EMAIL

Mrs Charlotte Fentem Learning Support

EMAIL

Mrs Amanda Ferns MA (Cantab) MSc (London) | Assistant Librarian

EMAIL

Ms Agnes Franchot MA (Paris) | French Assistante | Junior School French Yr3 - Yr6

EMAIL

Miss Charlotte Froomberg MA (Cantab) PGCE (Cantab) MA (St Mary's) | Head of Religious Studies

EMAIL

Miss Hannah Gibbs BA (ITT Secondary Physical Education) QTS (St Mary's Twickenham) | Physical Education | Head of Academic Physical Education

EMAIL

Mrs Sara Gibbs BSc (Bangor) PGCE (Nottingham) | Biology

EMAIL

Mrs Julie Glazier BSc (Exeter) PGCE (Bristol) | Second in Charge of Mathematics

EMAIL

Ms Tamarind Hetherington MA (London) BA (London) PGCE (Surrey) | Head of Art

EMAIL

Mr Martin Holford BMus (Surrey) PGCE (Roehampton) ARCO (Royal College of Organists) | Assistant Director of Music | Physics

EMAIL

Mrs Yvette Hughes BA (Loughborough) SpldCert (Helen Arkell) SpldDip (Helen Arkell) | Head of Learning Support

EMAIL

Mr Robert Isaacs BSc (St Andrews) PGCE (Reading) | Head of Biology | Assistant Head of Sixth Form

EMAIL

Mr Christopher Ives BA (Warwick) PGCE (Reading) | Head of German | Head of Teaching and Learning

EMAIL

Mrs Zoe Jarvis BA (Buckinghamshire) PGCE (Sussex) MA (Kings) | Head of Chemistry

EMAIL

Mr Allan Jobling Head of Hockey

EMAIL

Mrs Samantha Jones BSc (Surrey) PGCE (SWELTEC) | Head of Year 11 | Geography

EMAIL

Mr James Keey MA (St Andrew's) PGCE (St Mary's) | Religious Studies

EMAIL

Mrs Rachel Landon BSc (UEA) PGCE (Kingston) | Biology

EMAIL

Mrs Emma Lange BA MBA PGCE (Guildford) | German | French

EMAIL

Miss Marie Langlet Licence d'Anglais (Toulouse) Maitrise d'Anglais (Toulouse) PGCE (Oxon) | Head of Year 8 | Head of French

EMAIL

Mrs Nicola Ludlow BA (Warwick) | Learning Support Assistant

EMAIL

Mrs Geraldine Mackay BA (Rhodes) UED (Rhodes) | English

EMAIL

Mrs Stella Mariash BA (Reading College) | Art

EMAIL

Mrs Fiona Marriott Learning Support

EMAIL

Mr Anthony Merryweather BA (UEA) PGCE (Buckingham) ARCO (Royal College of Organists) | Director of Music

EMAIL

Miss Stephanie Michalopoulou BA (Leeds) MSc (Edinburgh) | Classics

EMAIL

Mrs Pauline Moodie BA (Manchester Met) PGCE (Manchester) | Head of Spanish | Charity Co-Ordinator | Senior Head of House

EMAIL

Miss Mia Morlang MChem (Surrey) | Science

EMAIL

Mrs Michelle O’Brien BEd (Chichester) | Director of Sport

EMAIL

Miss Imogen Painter BA (Dunelm) PGCE (Nottingham Trent) | Head of Year 10 | Head of Classics

EMAIL

Mr Jonathan Parsons BA (Lancaster) MA (Lancaster) PGCE (Reading) | Head of English

EMAIL

Mr Gary Press BSc (Brunel) CertEd (Brunel) | Senior Teacher | Head of Computer Science | Design Technology

EMAIL

Mrs Kaethe Reid MA (Trier) PGCE (Greenwich) | French | German

EMAIL

Mrs Gloriana Riggioni Vargas BA (Open) MRes (Central St Martin's) PGCE (Kingston) | Spanish

EMAIL

Mrs Elizabeth Robinson MA (Oxon) PGCE (York) | Spanish

EMAIL

Mrs Gillian Rodgers BCom (Edinburgh) | Head of Netball | Physical Education

EMAIL

Miss Sophie Sheridan BA (UCSB) MA (UCL) | English

EMAIL

Dr Sarah Smedley MPhys (Lancaster) PhD (Cantab) | Physics | Astronomy

EMAIL

Miss Madeline Smith BA (Durham) MA (Roehampton) PGCE (Roehampton) | English

EMAIL

Mrs Dorothy Snell MA (Aberdeen) Cert Ed (Aberdeen) | Language Assistant (German)

Mr James South BA (London) PGCE (Exeter) MA Ed (Roehampton) | Head of Digital Learning | History

EMAIL

Mr Julian Sykes BA (Westminster) MSc (LSE) | Head of Sixth Form | Head of Government and Politics | Debating

EMAIL

Mrs Charlotte Tee BA (South Bank) Cert Ed (South Bank) | Food and Nutrition

EMAIL

Mrs Victoria Thomas BEd (De Montford) | Physical Education

Mrs Lindsey Tidy BA (Chichester) QTS (Chichester) | Physical Education

EMAIL

Ms Sarah Travis MA (Cantab) PGCE (Cantab) | Chemistry | Bronze D of E Coordinator

EMAIL

Miss Eleanor Walshe Nat Dip (DIT, Ireland) BSc (Greenwich) PGCE (St Mary's) | Head of Year 9 | Biology

EMAIL

Mrs Louise Whitaker BSc (Manchester) PGCE (Exeter) | Head of Year 7 | Geography

EMAIL

Mr Daniel Wilkinson BMus (Huddersfield) Dip Psych (Open) PGCE (Dunelm) | Head of Psychology

EMAIL

Mr Peter Wilkinson MA (Cantab) MSc (UCL) MBA (Brunel) | Head of Physics | Oxbridge Co-ordinator

EMAIL

Mrs Catherine Williams BA (Cantab) | Head of Economics | Head of Careers and Professional Development

EMAIL

Mrs Anna Woodfine MEng (Oxon) PGCE (Chichester) | Mathematics

EMAIL

Mrs Charlotte Wyatt BSc (Manchester) PGCE (Sussex) | Mathematics

EMAIL

Junior School Staff

Mrs Nicola Fry BA Ed (Exeter) | Deputy Head Junior School | Senior Team

EMAIL

Mrs Karen Moulder BEd (London) MA (Kingston) DipLib (Surrey) | Deputy Head Junior School | Senior Team

EMAIL

Mrs Elizabeth Alderman BSc (Leeds) PGCE (Bristol) | Head of KS1 | Senior Team

EMAIL

Miss Salaidh Insch BEd (Surrey) | Year 6 Class Teacher | Director of Studies (Humanities) | Senior Team

EMAIL

Mrs Jacqueline Johnson BEd (Dunelm) | Year 5 Class Teacher | IT | Director of Studies (Science & Maths) | Senior Team

EMAIL

Mrs Gillian Blackburn BSc (Sussex) Level 7 Dip (Helen Arkell) | Head of Learning Support (Junior School)

EMAIL

Mrs Caroline Broadway BSc (Surrey) PGCE (Surrey) | Year 4 Class Teacher | Junior School D.T

EMAIL

Miss Mary Colyer BSc (York) PGCE (Cantab) | Year 4 Class Teacher

EMAIL

Mrs Laura Crabtree BSc (City of London Polytechnic) PGCE Primary (Kingston) | Year 3 Class Teacher

EMAIL

Miss Melissa Davies BA (St Mary's) | Reception Teacher

EMAIL

Mrs Hilary Ellis NVQ3 Childcare, Learning and Development (Guildford) | Teaching Assistant

EMAIL

Miss Kirsty Finch BA (Chichester) QTS (Chichester) | Head of Junior School PE

EMAIL

Mrs Kerry Fuller Teaching Assistant

EMAIL

Miss Britta Hogan BSc (Surrey) | Year 5 Class Teacher

EMAIL

Miss Jody Howard BA (Nottingham Trent) | Year 6 Class Teacher

EMAIL

Mrs Jacqueline Norman BSc (Nottingham) MPhil (Reading) NVQ3 (Guildford) | Teaching Assistant

Miss Louisa Payne BMus (Surrey) | Year 3 Class Teacher

EMAIL

Mrs Gertrude Seaborne BA (Malaya) Dip Ed (Malaya) | Year 2 Class Teacher (Maternity cover)

EMAIL

Mrs Harriet Van Der Byl-Knoefel BA (York) PGCE (Roehampton) | Year 2 Class Teacher

EMAIL

Mrs Susan Vega BA (Dunelm) PGCE (Dunelm) LTCL (Trinity College of Music) | Head of Junior School Music

EMAIL

Senior School Support Staff

Mr Matthew Arnold Head of IT Services

EMAIL

Mrs Evelyn Beastall Food & Nutrition Technician

EMAIL

Mrs Julie Birchall Accounts Office/Fees

EMAIL

Mrs Rebecca Bradley Aministrative Support - Academic

Mr Michael Brooke Chemistry Technician

Mrs Julie Boyle Senior Secretary

EMAIL

Mrs Carol Carter Assistant Examinations Officer

EMAIL

Miss Amy Drudge Coach Coordinator | School Secretary

EMAIL

Ms Louise Falvey School Secretary

EMAIL

Mrs Christina Francis PA to the Headmistress & Bursar

EMAIL

Mrs Michele Francis Senior Accounts Assistant

EMAIL

Mr Chris Grobler Premises

Miss Genevieve Harrison Administrative Support - Pastoral and Extra-curricular

EMAIL

Mrs Melanie Hobdey Registrar

EMAIL

Miss Suzanne Hoddinott D of E Coordinator (Gold)

Mrs Christine Hutson Accounts Clerk

EMAIL

Mrs Anne Kinchin Science Technician

EMAIL

Mr Andrew King Premises

Mr Trevor Lupton ICT Technician

EMAIL

Mr Christopher Melling ICT Technician

EMAIL

Mr Robert Mills Premises Team Leader

Mr Matthew Parker Premises

Mrs Kim Price Art Technician

EMAIL

Miss Joanna Phillips Receptionist

EMAIL

Mrs Joanne Razey Assistant Registrar

EMAIL

Mrs Sabita Sahu Biology Technician

EMAIL

Mr Clive Stafford Estates & Facilities Manager

Mr Paul Urquhart D&T Technician

EMAIL

Mr Chris Wilkinson Physics Technician

EMAIL

Mrs Hannah Worrall Marketing Officer

EMAIL

Mrs Elizabeth Vinall HR & Payroll Officer

EMAIL

Junior School Support Staff

Miss Eva Hruskova Admin Assistant | Teaching Assistant

EMAIL

Mrs Trisha Kelly Junior School Secretary

EMAIL

Mrs Nicky Overgaard Junior School Secretary

EMAIL

Peripatetic Teaching Staff

Mr Luke Anderson Tennis Coach

Mrs Deirdre Ball Flute

EMAIL

Miss Michaela Betts Singing

EMAIL

Mrs Emma-Jane Billington-Phillips Chess

Mrs Jayne Booth Junior School Netball Coach

Mrs Mary Booth Hockey Coach

EMAIL

Mr Matthew Bridgen Hockey Coach

Miss Francesca Buckley Gym Coach | Cheerleading Dance

Mrs Luisa Cordell Harp Teacher

EMAIL

Mrs Laura Craston Hockey Coach

Mrs Jenna Culley Netball Coach

EMAIL

Mrs Joanne Drury Gym Coach

Mr Tajvinder Dogra Hockey Coach

Ms Lindsay Dubery Bassoon

Miss Devon Elliot Gym Coach

Miss Suzanne Evans Violin/Viola

EMAIL

Mrs Nicola Fournel Piano

EMAIL

Mrs Nicola Gale Piano

EMAIL

Mrs Maggie Green LAMDA Speech and Drama

Mrs Henrietta Greville-Collins Singing

EMAIL

Mrs Erica Guy Director of Tormead Jazz | Saxophone

EMAIL

Mrs Elaine Hawken LAMDA Speech and Drama

Miss Louise Hayter Oboe

EMAIL

Mr Rob Henderson Archery

Ms Carolyn Hunt Archery

Mr George Jones Drums

Mr Neil Hickling Clarinet

EMAIL

Ms Danielle Lannoy Dance

Mr Andrew Martin Chess

Ms Abi Newberry Singing

EMAIL

Mr Scott Patterson PE & Gym Coach

Mrs Wendy Philips LAMDA Speech and Drama

Mrs Lisa Ridgway French Horn

EMAIL

Mrs Deborah Rogers Double Bass

EMAIL

Mr Myer Rosen Guitar | Flute | Mandolin

EMAIL

Mrs Cristina Runcianu Gym Coach

Mr Mihail Runcianu Gym Coach

Mrs Alexandra Sears Dance

Miss Asshur Sinclair Gym Coach

Miss Jayne Spencer Cello

EMAIL

Miss Hannah Sprake Hockey Coach

EMAIL

Miss Trish Symington Violin

EMAIL

Mr Colin Thomas Trumpet

EMAIL

Miss Gemma Thomas Zumba

Mr Jonathan Thomson Tennis Coach

Miss Kimberley Vowles Ballet

Medical and Counselling Staff

Miss Penelope Borgonon Pupil Support

Mrs Pauline Farrar Health Care Lead

EMAIL

Miss Verity Vinen Counsellor

EMAIL